ی. مه 19th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

یزدی‌ها پیشتاز اهدای عضو در ایران


استان یزد با ثبت سومین اهدای عضو در ابتدای سال جدید، بار دیگر توانست رکوردار اهدای عضو در ایران شود. این استان در سال‌های اخیر با تعداد ۴۶ مورد اهدای عضو در سال گذشته، برای سومین سال متوالی در صدر جدول اهدای عضو کشور قرار گرفته است.

اهمیت فرهنگ‌سازی در اهدای عضو

یزد نه تنها در زمینه تعداد اهداها برتری دارد، بلکه در فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مردم در مورد اهمیت این امر خیرخواهانه نیز پیشگام است. اهدای عضو نه تنها زندگی افراد نیازمند را نجات می‌دهد بلکه به عنوان یک اقدام انسان‌دوستانه، باعث ترویج مهرورزی و نوع‌دوستی در جامعه می‌شود.

روایت‌هایی از اهدای عضو در یزد

اهدای عضو مرحوم رمضانعلی غلامی که در اثر ایست قلبی دچار مرگ مغزی شده بود، نمونه‌ای از این ایثار و گذشت است. خانواده وی در تعطیلات نوروزی تصمیم به اهدای عضو گرفتند که نتیجه آن نجات دو بیمار نیازمند بود. این روند با اهدای عضو سید احمد آتشی و سید جواد سجادی ادامه یافت که هر دو نیز به نیازمندان حیات دوباره بخشیدند.

پشتیبانی تخصصی و زیرساخت‌های درمانی

دکتر محمد پورشمسی، رییس اداره فرآهم آوری دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد، به زیرساخت‌های پیشرفته و همکاری‌های میان‌بخشی اشاره کرده که امکان انجام این اقدامات حیاتی را فراهم آورده است. به گفته او، کبد و کلیه‌های اهدا شده در بیمارستان‌های معتبری چون شهید صدوقی یزد و ابوعلی سینای شیراز پیوند زده شدند.

نقش رهبری و مدیریت در اهدای عضو

دکتر سید کاظم رضوی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یزد، تأکید می‌کند که رهبری مؤثر و برنامه‌ریزی دقیق در سطح استانی، یزد را به یک الگو برای سایر استان‌ها تبدیل کرده است. به گفته او، یزد استانی است که در زمینه اهدای عضو با شاخص‌ها و استانداردهای بین‌المللی برابری می‌کند.

جمع‌بندی و پیامدهای اجتماعی اهدای عضو

تلاش‌های استان یزد در زمینه اهدای عضو نه تنها نشان‌دهنده پیشرفت‌های پزشکی و درمانی است، بلکه بیانگر رشد فرهنگی و اجتماعی جامعه در قبول این امر خیرخواهانه است. این اقدامات نه تنها به نجات جان انسان‌ها کمک می‌کند بلکه به تقویت ارزش‌های انسان‌دوستانه و مسئولیت‌پذیری اجتماعی نیز می‌انجامد.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *