پ. جولای 25th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

بتن‌ریزی در واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر: عملیاتی برای تقویت صنعت انرژی هسته‌ای ایران

بتن‌ریزی در دیوار “تراز بالای صفر” واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر آغاز شد

بوشهر، ۱۶ مهر: در یک مراسم شگفت‌انگیز و با حضور مقامات مهم صنعت هسته‌ای، عملیات بتن‌ریزی دیوار “تراز بالای صفر” در واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر آغاز شد. این گام مهم نشان‌دهنده پیشرفت‌های بزرگ در زمینه صنعت انرژی هسته‌ای ایران است.

تسریع در عملیات اجرایی به دنبال حمایت‌های دولت و مقامات معتبر

محمد اسلامی، یکی از مقامات مهم صنعت هسته‌ای ایران، در جریان مراسم، تأکید کرد: “با حمایت‌های دولت و با تاکیدات رییس‌جمهور، ما در راستای اجرای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی، گام‌های اساسی در زمینه انجام سریع‌تر عملیات اجرایی واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر برداشته‌ایم و موانع پیش‌رو برداشته شدند.”

افزایش ظرفیت تولید انرژی هسته‌ای

با پیشرفت‌هایی که در این پروژه دیده می‌شود، قدرت تولید برق از نیروگاه اتمی بوشهر به میزان قابل توجهی افزایش خواهد یافت. “تحکیم بستر این پروژه اجرایی و مهیا شده است و ما اکنون شاهدیم که حجم فعالیت‌ها در این پروژه نسبت به سال پیش ۱۰ برابر شده است. عملیات اجرایی این پروژه در شرایط خوبی قرار دارد و می‌توان ظرفیت اجرایی پروژه را تا ۲.۵ برابر میزان فعلی ارتقا داد که مقدمات و آماده‌سازی‌ها صورت گرفته است.” افزود.

نقش انرژی هسته‌ای در پایداری شبکه برق کشور

یکی از نکات مهم این پروژه، نقش انرژی هسته‌ای در پایداری شبکه برق کشور است. “نیروگاه‌های اتمی نقش مهمی در تأمین برق پایدار دارند. آن‌ها در شرایط آب و هوایی مختلف نیز از توانایی تولید برق خود کاسته نمی‌شوند و بر اساس توان تعریف شده، اقدام به تولید برق می‌کنند. امسال دهمین سال بهره‌برداری از نیروگاه اتمی بوشهر را جشن می‌گیریم و در این یک دهه توانستیم بیش از ۶۰ میلیارد کیلووات ساعت برق هسته‌ای تولید و به شبکه سراسری تحویل دهیم. با بهینه‌سازی و توسعه قابلیت‌های بهره‌برداری ایمن، بتوانیم برق پایدار را تولید و به شبکه تزریق کنیم.” اظهارات اسلامی را می‌خواند.

تأمین مواد اولیه و کارگران ماهر

یکی از چالش‌های مهم در این پروژه، تأمین مواد اولیه و استخدام کارگران ماهر است. “ما برای تأمین مواد اولیه این پروژه از کارخانه‌ها و صنایع داخلی استفاده کرده‌ایم و تمامی تجهیزات مورد نیاز از داخل کشور سفارش داده شده است. همچنین در این پروژه، بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ نفر در حال فعالیت هستند و در ماه‌های آتی، تعداد افراد شاغل در این پروژه‌ها افزوده خواهد شد.” ادامه داد.

جلوگیری از آلودگی محیطی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی

با راه‌اندازی این دو واحد، سالانه صدها میلیون بشکه نفت و میلیاردها مترمکعب گاز از صرفه‌جویی شده و از انتشار میلیون‌ها تن گازهای آلاینده جلوگیری می‌شود. این یک گام عمده در جهت حفظ محیط زیست و کاهش تأثیرات منفی صنعت بر محیط است.

پایان به تأخیرات گذشته

“برای ما مهم است که بتوانیم عقب‌ماندگی‌ها و تاخیرات گذشته در زمینه توسعه نیروگاه‌های اتمی را جبران کنیم تا بر اساس جدول زمان‌بندی‌ تعیین شده، شاهد نتایج حداکثری باشیم.” تأکیدات مسئولان نشان‌دهنده اصرار آن‌ها برای اجرای سریع‌تر و کارآمدتر پروژه‌های مهم صنعتی در کشور است.

نقش دانش‌بنیان‌ها در پیشرفت کشور

در این پروژه، به دلیل نیاز به تخصص‌های خاص، با شرکت‌های دانش‌بنیان همکاری شده است. “شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در صنعت هسته‌ای هم‌اکنون با ما همکاری دارند. ما نقشه راه ساخت نیروگاه‌های اتمی را طراحی و منتشر کرده‌ایم و کل شبکه‌ای که می‌تواند در بخش مهندسی، ساخت، آزمون و ارزیابی پروژه پشتیبانی کند را شناسایی کرده‌ایم که در فرآیندها از توانایی آن‌ها استفاده خواهد شد.” افزود.

این پروژه‌ها علاوه بر تأمین انرژی برای کشور، موجب ایجاد شغل و افزایش اقتصاد کشور نیز خواهند شد. با همکاری میهن‌پرستانه این صنعتگران و متخصصان ایرانی، کشور به سمت پیشرفت و توسعه هدایت خواهد شد.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *