ی. ژوئن 16th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

انقلابی در دنیای رایانه‌ها: اولین رایانه زنده جهان با استفاده از مغز انسان ساخته شد!

1 دقیقه خوانده شده

دانشمندان در سوئیس با دستاوردی شگفت‌انگیز، موفق به ساخت اولین رایانه زنده جهان شده‌اند که با استفاده از 16 مغز رشد یافته در آزمایشگاه کار می‌کند. این اختراع که “زیست‌پردازنده” نام دارد، نویدبخش تحولات عظیمی در دنیای رایانه‌ها و هوش مصنوعی است.

مصرف انرژی بسیار پایین، مزیت اصلی زیست‌پردازنده‌ها

در حالی که آموزش مدل‌های هوش مصنوعی فعلی به مقدار قابل توجهی انرژی نیاز دارد (به طوری که آموزش مدل GPT-3 به تنهایی به اندازه مصرف انرژی یک شهر اروپایی در یک سال کامل است)، زیست‌پردازنده‌ها با مصرف یک میلیون برابر انرژی کمتر، انقلابی در این زمینه ایجاد می‌کنند.

نحوه عملکرد زیست‌پردازنده

این رایانه زنده از “ارگانوئیدهای مغز انسان” (نسخه‌های کوچک شده مغز در آزمایشگاه) به عنوان واحدهای پردازشی استفاده می‌کند. 16 ارگانوئید مغزی در این سیستم با یکدیگر همکاری می‌کنند و وظایف محاسباتی را انجام می‌دهند.

مراحل پردازش اطلاعات در زیست‌پردازنده:

  1. تحریک ارگانوئیدها: از طریق آرایه‌های چند الکترودی (MEAs)، به ارگانوئیدها سیگنال‌های الکتریکی ارسال می‌شود تا آنها را تحریک به پردازش کند.
  2. پردازش اطلاعات: ارگانوئیدها داده‌ها را دریافت کرده و آنها را پردازش می‌کنند.
  3. ثبت نتایج: الکترودها فعالیت الکتریکی ارگانوئیدها را ثبت می‌کنند و این اطلاعات به عنوان خروجی رایانه در نظر گرفته می‌شود.
  4. انتقال اطلاعات: اطلاعات پردازش شده توسط مبدل‌های دیجیتال به سیگنال‌های قابل فهم برای انسان تبدیل می‌شوند.

طول عمر زیست‌پردازنده

در حالی که زیست‌پردازنده‌ها مصرف انرژی بسیار پایینی دارند، اما طول عمر محدودی دارند. برخلاف تراشه‌های سیلیکونی که می‌توانند سال‌ها کار کنند، ارگانوئیدهای مغزی موجود در این سیستم‌ها حداکثر تا 100 روز زنده می‌مانند. با این حال، شرکت فاینال اسپارک، سازنده این رایانه، در حال تلاش برای افزایش طول عمر ارگانوئیدها است.

کاربردهای زیست‌پردازنده

زیست‌پردازنده‌ها می‌توانند کاربردهای مختلفی در زمینه‌های مختلف از جمله هوش مصنوعی، یادگیری عمیق، و رباتیک داشته باشند. از این سیستم‌ها می‌توان برای توسعه مدل‌های هوش مصنوعی کارآمدتر و با دقت بیشتر، شبیه‌سازی مغز انسان، و ساخت ربات‌های هوشمندتر استفاده کرد.

آینده زیست‌پردازنده‌ها

ساخت اولین رایانه زنده جهان، گامی مهم در جهت توسعه رایانه‌های نسل آینده است. با ادامه تحقیقات در این زمینه، می‌توانیم شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در دنیای رایانه‌ها و هوش مصنوعی باشیم..

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *