ی. جولای 14th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

74 میلیون هکتار از خاک ایران در معرض فرسایش و هدررفت آب قرار دارد؛ آبخیزداری راه حل کنترل روان‌آب‌ها

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به 74 میلیون هکتار حوزه‌های آبخیز مرزی و ساحلی در کشور، گفت: کنترل و مدیریت روان‌آب‌ها و فرسایش خاک با استفاده از پروژه‌های آبخیزداری، راهکاری برای مدیریت منابع آبی در این مناطق است.

حسن وحید در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه یکی از عرصه‌های مهم برای آبخیزداری، حوزه‌های مرزی و ساحلی است، اظهار کرد: در حال حاضر شاهد چالش‌های متعددی در اراضی ساحلی جنوب کشور از جمله چابهار و دشتیاری، بوشهر، هرمزگان و خوزستان هستیم.

به گفته وی، روان‌آب‌های ایجاد شده در این مناطق پس از بارش، به جای استفاده در این نواحی که با مشکل کمبود آب مواجه هستند، به خلیج فارس و دریای عمان سرازیر می‌شوند.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری، کنترل و مدیریت روان‌آب و فرسایش خاک و رسوب با استفاده از پروژه‌های آبخیزداری را یکی از راهکارهای مدیریت منابع در این مناطق دانست و گفت: تاکنون اقدامات آبخیزداری خوبی در این زمینه انجام شده است.

وحید در ادامه به تشریح وضعیت حوزه‌های آبخیز مرزی و ساحلی پرداخت و توضیح داد: مجموع حوزه‌های آبخیز مرزی و ساحلی 74 میلیون هکتار است که از این مقدار، 26 میلیون و 619 هزار هکتار به حوزه‌های آبخیز خلیج فارس و دریای عمان اختصاص دارد.

وی مساحت حوزه‌های آبخیز مرزی شرق را 14 میلیون و 674 هزار هکتار و مرزی غرب را 15 میلیون و 734 هزار هکتار عنوان کرد.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری همچنین از 10 میلیون و 771 هزار هکتار حوزه‌های آبخیز ساحلی دریای خزر، 2 میلیون و 670 هزار هکتار حوزه اترک و 3 میلیون و 980 هزار هکتار حوزه ارس خبر داد.

به گفته وی، مجموع حوزه‌های آبخیز دریای خزر 17 میلیون و 422 هزار هکتار است.

وحید با بیان اینکه تاکنون 23 میلیون و 103 هزار هکتار از حوزه‌های آبخیز مرزی و ساحلی مطالعه و 17 میلیون و 629 هزار هکتار عملیات آبخیزداری در آنها اجرا شده است، گفت: 7 میلیون و 450 هزار هکتار از حوزه آبخیز ساحلی خلیج فارس مطالعه و آبخیزداری در 5 میلیون و 359 هزار هکتار از آن انجام شده است.

وی همچنین از مطالعه 3 میلیون و 125 هزار هکتار و اجرای عملیات آبخیزداری در 2 میلیون و 582 هزار هکتار از حوزه‌های آبخیز مرزی شرق خبر داد.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در خصوص حوزه‌های آبخیز غرب نیز گفت: 5 میلیون و 534 هزار هکتار از این حوزه‌ها مطالعه و 4 میلیون و 626 هزار هکتار در آنها آبخیزداری شده است.

وحید در مورد حوزه آبخیز دریای خزر گفت: این حوزه شامل سه بخش است که تاکنون 4 میلیون و 380 هزار هکتار از آن مطالعه و آبخیزداری در 3 میلیون و 525 هزار هکتار از آن اجرا شده است.

وی همچنین از مطالعه 926 هزار هکتار از حوزه رود اترک که به دریای خزر می‌ریزد و اجرای آبخیزداری در 710 هزار هکتار از آن خبر داد.

معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری در خصوص رود ارس نیز گفت: یک میلیون و 387 هزار هکتار از حوزه آبخیز این رود مطالعه و در 825 هزار هکتار از آن آبخیزداری اجرا شده است.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *