پ. جولای 25th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

نیاز بیمارستان‌های گیلان به ۱۹۰۰ پرستار: راهکارها و چشم‌انداز

افزایش نیروی پرستاری در گیلان: چرا و چگونه؟

وضعیت فعلی سیستم پرستاری در گیلان

در گفت‌وگویی با مدیر امور پرستاری علوم پزشکی گیلان، مسئولان به نیاز اساسی بیمارستان‌ها به افزایش ۱۹۰۰ پرستار اشاره کردند. با وجود ۳۸۰۰ تخت بستری در این استان، مدیران سلامت بر ضرورت تامین این تعداد پرستار تأکید کردند.

تصویب قانون تعرفه گذاری و چالش‌های اجرایی

در گزارشی از دکتر نازیلا جوادی، مدیر امور پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گیلان، به تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از سال ۸۶ اشاره شده است. این قانون که تاکنون به اجرا نپیوسته است، مسئولان امیدوارند با راه‌اندازی سامانه‌های ثبت اطلاعات، مسیر قطعی پرداخت به پرستاران فراهم شود.

ارتقای بهره‌وری و چشم‌انداز آینده

با ابلاغ قانون ارتقای بهره‌وری کارکنان بالینی نظام سلامت در سال ۸۹، مسئولان بیمارستان‌ها موظف به اجرای این قانون شدند. درحال حاضر، این اجرا در بخش دولتی درحال انجام است؛ اما در بخش خصوصی هنوز به طور کامل اجرایی نشده است.

چالش‌ها و راهکارهای مقابله

مدیر امور پرستاری گیلان به کمبود نیروی پرستاری، محدودیت‌های جذب و استخدام، و اضافه کارهای اجباری اشاره کرد. او با اعلام اهمیت حرفه‌ای بودن پرستاری و نیاز به آموزش مستمر، در ادامه به برگزاری دوره‌های متنوع مانند ان.آی.سی.یو و مراقبت از نوزادان اشاره کرد.

تدابیر گام به گام: افزایش تعداد پرستاران

در راستای افزایش تعداد پرستاران، مسئولان در سال‌های گذشته با جذب پرستاران طرحی، پیگیری بیماران پس از ترخیص، و تمدید طرح دو ساله دوران کرونا، تا حد زیادی به بهبود وضعیت نیروی پرستاری در استان گیلان پیشبرد کرده‌اند.

پیشنهادات به سازمان‌های بهداشت

نهایتاً، مدیر امور پرستاری گیلان به ضرورت اجرای نقشه جامع پرستاری در افق ۱۴۰۴ با توجه به اهداف مشخص کشور اشاره کرد و با تأکید بر اهمیت نسبت پرستار به تخت به میزان ۲.۵ در کشور، از سازمان‌های بهداشت خواست تا اقدامات لازم را برای حل این چالش‌ها به عمل آورند.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *