ش. آوریل 13th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

ایران بزرگترین صادرکننده کالا به افغانستان


در سال جاری، جایگاه ایران به عنوان برترین شریک تجاری افغانستان بیش از پیش تثبیت شده است. بر اساس آمار ارائه شده از سوی اداره ملی آمار و اطلاعات افغانستان، ایران رکورددار بزرگ‌ترین صادرکننده کالا به این کشور در سه ربع اول سال جاری بوده است.

بازتاب تجاری مثبت بین دو همسایه

گزارش‌های اخیر نشان می‌دهند که حجم کلی تجارت بین ایران و افغانستان، شامل واردات و صادرات، به ۷.۵ میلیارد دلار رسیده است، که از این میزان، صادرات افغانستان به دیگر کشورها یک میلیارد و ۳۵۵ میلیون دلار و واردات آن ۶ میلیارد و ۲۸۸ میلیون دلار بوده است.

صادرات افغانستان؛ نقش پاکستان و هند

در این میان، پاکستان با ۶۸۹ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار بیشترین سهم را از صادرات افغانستان به خود اختصاص داده است. هند و امارات متحده عربی نیز به ترتیب با ۴۶۳ میلیون و ۳۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار در جایگاه‌های بعدی قرار دارند.

صادرات متنوع افغانستان به بازارهای جهانی

میوه‌های خشک به عنوان پرچم‌دار صادرات افغانستان، با ارزش ۳۴۲ میلیون و ۷۰۰ هزار دلار، نشان‌دهنده تنوع و غنای محصولات صادراتی این کشور است. گیاهان دارویی، مواد معدنی و میوه‌های تازه نیز به ترتیب در رده‌های بعدی اقلام صادراتی قرار گرفته‌اند.

نقش برجسته ایران در واردات افغانستان

ایران با صادرات کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۱۸ میلیون و ۹۰۰ هزار دلار به افغانستان، نقش حیاتی در تأمین نیازهای این کشور ایفا می‌کند. پاکستان و چین نیز به ترتیب با یک میلیارد و ۱۵۶ میلیون و یک میلیارد و ۱۴۷ میلیون دلار در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

تنوع کالاهای وارداتی از ایران

مواد نفتی و مشتقات آن، با ارزش یک میلیارد و ۱۰ میلیون دلار، در صدر فهرست کالاهای وارداتی افغانستان از ایران قرار دارند. این موضوع بیانگر اهمیت استراتژیک ایران در تأمین انرژی و نیازهای اساسی افغانستان است.

نتیجه‌گیری و آینده‌نگری

رابطه تجاری بین ایران و افغانستان نه تنها نشان‌دهنده تعامل اقتصادی پویا و سودمند بین دو کشور همسایه است، بلکه زمینه‌های همکاری‌های آتی را نیز فراهم می‌آورد. با توجه به ظرفیت‌های متقابل و نیازهای اساسی افغانستان، ایران می‌تواند نقش بیشتری در توسعه و پیشرفت این کشور ایفا کند، که این امر مستلزم تداوم سیاست‌های همکاری و گسترش روابط دوجانبه است.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *