پ. جولای 25th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

افزایش ۲۰ درصدی جمعیت پستانداران سرشماری شده در کرمانشاه


با پایان سرشماری پستانداران در استان کرمانشاه، کارشناس حیات وحش اداره کل محیط زیست این استان افزود که نتایج نشان می‌دهد تعداد اکثر گونه‌های سرشماری شده افزایش حدود ۲۰ درصدی را تجربه کرده‌اند.

سرشماری در یازده سایت مهم

سیامک اسماعیلی توضیح داد که سرشماری پستانداران هر ساله اواخر آبان آغاز می‌شود و امسال نیز در یازده سایت انجام شد. مهمترین گونه‌های شناسایی شده شامل کل و بز، قوچ و میش، و آهو بود.

افزایش نسبی در جمعیت

نتایج حاکی از بهبود نسبی جمعیت این گونه‌ها نسبت به سال گذشته است. افزایش ۲۰ درصدی جمعیت در مجموع گونه‌های سرشماری شده نشانگر بهبود شرایط زیستی محیط آنها است.

مناطق مهم: زله‌زرد، بوزین و مره‌خیل

مناطقی چون زله‌زرد با جمعیت قابل توجهی از قوچ و میش، بوزین و مره‌خیل با افزایش جمعیت کل و بز، نقش مهمی در افزایش جمعیت این گونه‌ها داشته‌اند.

زیستگاه آهو: قراویز

منطقه قراویز نیز به عنوان زیستگاه اصلی آهو با افزایش جمعیت مناسب این گونه به ثبت رسید. همچنین، اطلاعات نشان می‌دهد که جمعیت گونه‌های گوشتخوار نیز در شرایط خوبی قرار دارد.

ارتباط با شرایط آب و هوایی و منابع غذایی

کارشناس حیات وحش از بهبود شرایط آب و هوایی و دسترسی به منابع غذایی مناسب به‌عنوان دلیل اصلی افزایش جمعیت اشاره کرد. افزودنی به این دلیل افزایش جمعیت گونه‌های پستانداران، برنامه‌های حفاظتی نیز موثر بوده‌اند.

نقش سرشماری در برنامه‌ریزی حفاظتی

سرشماری در فصل جفت‌گیری به ما اطلاعات ارزشمندی ارائه می‌دهد. این داده‌ها برای برنامه‌ریزی حفاظتی از حیات وحش و استفاده بهینه از آنها استفاده می‌شود.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *