ی. مه 19th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

یک کشف باستانی در ترکیه

در جریان یک عملیات کاوشی پرشور در دیاربکر، یکی از شهرهای کهن ترکیه، باستان‌شناسان با کشفی مهم و تکان‌دهنده روبرو شدند؛ یافته‌ای که روایت‌های تاریخی را یک بار دیگر زنده می‌کند. کشف یک تابوت دوره روم باستان، که نشان دهنده عمق غنای تاریخی این منطقه است، حاصل این کاوش بود.

بازتاب گسترده یک کشف باستانی

این یافته، که در محدوده‌ای میان برج دیوار دفاعی شهر و یک کلیسای باستانی کشف شد، به سرعت توجه جوامع باستان‌شناسی و تاریخی را به خود جلب کرد. ایسنا، به نقل از منابع معتبر تاریخی، خبر از این کشف شگفت‌انگیز داده است.

تابوتی با نقوش مالتی منحصربه‌فرد

روی یکی از جانب‌های تابوت، نماد صلیب مالتی حکاکی شده که با شش ضلع خود، تمایزی نادر در میان صلیب‌های مالتی به شمار می‌رود. این ویژگی خاص، این تابوت را به یکی از کشفیات بی‌نظیر در دیاربکر تبدیل کرده است.

تکنیک ساخت و معماری دقیق

تابوت، که از یک قطعه بزرگ سنگ آهک تراشیده شده و طولی بیش از دو متر دارد، با دو درپوش سنگی سنگین پوشانده شده بود. کارشناسان، با بررسی دقیق تکنیک‌های به کار رفته در ساخت این تابوت، آن را به دوران امپراتوری روم نسبت داده‌اند.

امیدها برای شناسایی مرموزترین دفن شده

در حالی که تابوت در عمق ۴.۵ متری زمین کشف شده، اسکلت مرموزی که در آن دفن شده به آزمایشگاه فرستاده شد تا با بررسی‌های دقیق‌تر، اطلاعات بیشتری در مورد سن، جنسیت و شاید حتی هویت این فرد به دست آید. این تحقیقات می‌تواند دریچه‌ای نو به سوی فهم عمیق‌تری از تاریخ و فرهنگ دوران روم باستان باشد.

نتیجه‌گیری

کشف تابوت رومی در دیاربکر، نه تنها یک پیروزی برای جامعه باستان‌شناسی به شمار می‌رود بلکه به عنوان یک رویداد مهم، توجه محققان و علاقمندان به تاریخ را به این بخش از جهان معطوف داشته است. این اکتشاف، گواهی بر پیچیدگی و غنای تمدن‌های گذشته و اهمیت حفاظت از میراث فرهنگی بشری است.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *