ی. جولای 14th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

هابل کشف شگفت‌انگیزی را درباره ستاره‌ای که 40 سال پیش منفجر شد، انجام داد

1 دقیقه خوانده شده

تلسکوپ فضایی هابل ناسا بار دیگر منظومه ستاره‌ای فوق‌العاده داغی را که 40 سال پیش در یک انفجار درخشان به نام نواختر ظاهر شد، مورد بررسی قرار داده و به یافته‌های شگفت‌انگیزی دست یافته است.

در حالی که اکثر نواخترها پس از چند ماه یا چند سال به حالت عادی خود باز می‌گردند، HM Sagittae درخشش خود را برای چند دهه حفظ کرده است. مشاهدات جدید هابل نشان می‌دهد که این منظومه علیرغم افزایش دما، کمی ضعیف‌تر شده است.

این کشف دانشمندان را مجذوب خود کرده است زیرا جزئیات جدیدی را در مورد تکامل ستاره‌ها در سیستم‌های دوتایی ارائه می‌دهد.

نواختر چیست؟

نواخترها انفجارهای ناگهانی درخشش در ستارگان هستند که توسط انتقال هیدروژن از ستاره غول پیکر به کوتوله سفید در یک سیستم دوتایی ایجاد می‌شوند. این هیدروژن در یک دیسک داغ در اطراف کوتوله سفید جمع می‌شود و در نهایت در یک انفجار هسته‌ای عظیم می‌سوزد.

HM Sagittae چه ویژگی خاصی دارد؟

HM Sagittae در سال 1975 تا 250 برابر روشن‌تر شد و به یکی از درخشان‌ترین نواخترهای مشاهده شده تبدیل شد. برخلاف اکثر نواخترها که به سرعت محو می‌شوند، HM Sagittae درخشش خود را برای چند دهه حفظ کرد.

کشف جدید چه چیزی را نشان می‌دهد؟

مشاهدات جدید هابل نشان می‌دهد که در 40 سال گذشته، HM Sagittae گرم‌تر شده است، اما در عین حال نور ضعیف‌تری از خود ساطع می‌کند. دانشمندان هنوز در حال بررسی علت دقیق این موضوع هستند.

اهمیت این کشف چیست؟

این کشف به دانشمندان در درک بهتر تکامل ستاره‌ها در سیستم‌های دوتایی کمک می‌کند. HM Sagittae یک نمونه منحصر به فرد است که می‌تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد نحوه تعامل ستاره‌ها با یکدیگر ارائه دهد.

این یافته در مجله Astrophysical Journal منتشر شده است.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *