ش. آوریل 13th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

پیشنهاد تعطیلی روز بعد از شب یلدا


در همایش «یلدا در آیینه فرهنگ و تمدن کهن ایران»، که به مناسبت جشن یلدا و نخستین سال ثبت جهانی این عنصر میراث ناملموس برگزار شد، رئیس پژوهشکده مردم‌شناسی، علیرضا حسن‌زاده، با توجه به مطالعات کارشناسی، اقدام به ارائه پیشنهادات جذابی در خصوص تعطیلی روز بعد از شب یلدا نمود.

۱. تغییر زمان تعطیلی

براساس تحقیقات این پژوهشکده، پیشنهاد شده است که زمان تعطیلی را به روز بعد از شب یلدا یا حتی دیرتر تغییر داد تا افراد بتوانند از جشن‌ها و مراسمات این روز بهره‌مند شوند و با انگیزه بیشتری به اداره‌ها بازگردند.

۲. ترویج فرهنگ یلدا

تاکید بر اهمیت جشن یلدا به عنوان مهمترین جشن خانوادگی در ایران و نقش آن در همبستگی و یکپارچگی مردم، نقطه‌ای است که افزایش آگاهی عمومی و ترویج فرهنگ این جشن را تقویت می‌کند.

۳. ارتقاء ارتباط با محیط زیست

آیین یلدا دارای گفتمان صلح، دوستی، و احترام به طبیعت و محیط زیست است. این نکته می‌تواند به عنوان یک مضمون محوری در ترویج این جشن و همچنین توسعه ارتباطات با محیط زیست مورد تأکید قرار گیرد.

۴. یلدا در حوزه‌های هنری و فرهنگی

جشن یلدا به عنوان یک عنصر تام و کامل از نظر میراث ناملموس در همه رده‌های هنری و فرهنگی قرار دارد. این امر می‌تواند برای موسسات مختلف افتخارآفرین باشد و جایگاه ایرانیان در خلق آیین‌های شادمانی را به نمایش بگذارد.

۵. جایگاه بین‌المللی یلدا

سعدخان، رئیس موسسه فرهنگی اکو، به جایگاه مهم یلدا در کشورهای حوزه اکو اشاره کرده و آن را به عنوان نمونه‌ای برجسته از خلاقیت ایرانیان در خلق آیین‌های شادمانی تعریف کرده است.

نتیجه‌گیری

با توجه به دیدگاه‌ها و پیشنهادات ارائه شده، ارتقاء جشن یلدا به روز تعطیلی امری اساسی به نظر می‌رسد که می‌تواند به تقویت ارتباطات اجتماعی، ترویج فرهنگ، و افزایش همبستگی در جامعه ایرانی کمک شایانی نماید. این تدابیر نه تنها به افزایش شادابی مردم کمک می‌کنند بلکه میراث فرهنگی و هنری کشور را به نحو مثبتی ترویج می‌دهند.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *