ش. آوریل 20th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

پرتاب موشک ژوک ۲ با سوخت متان: آماده‌سازی برای ماموریت فضایی

1 دقیقه خوانده شده

استارت‌آپ چینی “لنداسپیس” به تدارک آمده است تا موشک “ژوک ۲” خود را با سوخت متان به فضا پرتاب کند. این پرتاب برنامه‌ریزی شده برای پنجم دسامبر است و می‌تواند گام مهمی در توسعه فضاپیماهای تجاری چین باشد.

ژوک ۲ و اهمیت سوخت متان

موشک “ژوک ۲” از متان و اکسیژن مایع به عنوان سوخت استفاده می‌کند. این انتخاب مواد سوختی، این موشک را از دیگر رقبا متمایز می‌کند. این موشک با طول ۴۹.۵ متر، نخستین فضاپیمایی است که از متان به عنوان سوخت استفاده کرده و به مدار زمین می‌رسد.

تجربه پیشین و آمادگی برای پرتاب

لنداسپیس پس از شکست در اولین پرتاب ژوک ۲، حالا آماده است تا تجربه موفقی داشته باشد. موشک در دومین پرتاب خود موفق به قرار گرفتن در مدار شد، اما این بار با حمل یک محموله واقعی، نه شبیه‌ساز جرم.

به گزارش ایسنا و اسپیس، آماده‌سازی موشک برای پرتاب از “مرکز پرتاب ماهواره جیوکوان” انجام می‌شود. این مرکز ساخته شده تا به موشک متالوکس کمک کند. پرتاب برنامه‌ریزی شده برای روز پنجم دسامبر به وقت پکن است.

رقابت در توسعه فضاپیماهای تجاری چین

پس از موفقیت ژوک ۲ و موشک “تیان‌لانگ-۲” شرکت “اسپیس پایونیر” در آوریل، چین در توسعه فضاپیماهای تجاری جهان گام مهمی برداشته است. این دو موشک اولین فضاپیماهای سوخت مایع بودند که توسط استارت‌آپ‌های چینی ساخته شدند و به مدار زمین رسیدند.

آینده پرچمداران موشک‌سازی چین

با پرتاب ژوک ۲ به مدار، چین می‌تواند به عنوان یکی از پرچمداران صنعت موشک‌سازی جهان در زمینه سوخت مایع به شمار آید. این پیشرفت‌ها نشان‌دهنده توانمندی و توسعه سریع چین در زمینه تکنولوژی‌های فضایی و اکتساب تجربه در این زمینه است.

جمع‌بندی

با موفقیت پرتاب ژوک ۲، چین ادامه خواهد داد تا نقش مهمی در رقابت جهانی فضاپیماها بازی کند. این پیشرفت‌ها نه تنها به توسعه فضاپیماهای تجاری کمک می‌کنند بلکه نشان‌دهنده توانایی چین در اکتساب جایگاه برتر در عرصه فضایی جهانی است.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *