ش. آوریل 13th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

نشست مشترک ۲ دیپلمات ارشد ایرانی و عربستانی با وانگ یی


در یک نشست ممتاز، دو دیپلمات ارشد ایرانی و عربستانی با وانگ یی، عضو دفتر سیاسی حزب و وزیر امور خارجه چین، به بحران‌ها و چالش‌های منطقه پرداخته و مسیر تقویت همکاری‌های چندجانبه را بهبود داده‌اند.

گسترش همکاری‌ها

وانگ یی، به عنوان نماینده چین، از آغاز نشست با تبریک برگزاری نخستین جلسه مشترک معاونان وزارت امور خارجه ایران، چین و عربستان در پکن، خبر داد. او تاکید کرد که چین به حمایت از گسترش همکاری‌های اقتصادی، امنیتی، فرهنگی و تبادلات مردمی بین ایران و عربستان ادامه خواهد داد.

تقویت اقتصادی

وانگ یی به تقویت روابط اقتصادی بین دو کشور پرداخته و بر اهمیت ارتقاء تبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری مشترک تأکید کرد. او اعلام کرد که چین با ایجاد فرصت‌های جدید، به توسعه همکاری‌های مالی و تجاری دوستانه بین ایران و عربستان کمک می‌کند.

تقویت امنیتی

در بخش امنیتی، وانگ یی به تدابیر مشترک برای مقابله با چالش‌های امنیتی در منطقه پرداخت و اهمیت همکاری در زمینه‌های مبارزه با تروریسم، قاچاق مواد مخدر و تطابق نظامی را تأکید کرد. او تاکید داشت که چین آماده است تا به افزایش همکاری امنیتی با ایران و عربستان بپردازد.

تبادلات فرهنگی

وانگ یی در خصوص تقویت بخش فرهنگی نیز سخن گفت و بر اهمیت تبادلات فرهنگی و هنری میان دو کشور تأکید کرد. او اظهار داشت که چین تاکیمیل مبادرات فرهنگی جهت تعمیق ارتباطات فرهنگی میان مردم ایران و عربستان را حمایت خواهد کرد.

پشتیبانی از مواقف اسلامی و عربی

وانگ یی در حمایت از مواقف کشورهای اسلامی و عربی در مواجهه با بحران فلسطین، تسریع در آتش‌بس و ارسال کمک‌های بشردوستانه در غزه را خصوصیات دیگر این دیدار دانست. او به عنوان نماینده چین، حمایت خود را از حقوق مشروع مردم فلسطین و راه‌حل بحران در این منطقه اعلام کرد.

نقش میانجیگرانه ایران

علی باقری، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران نیز در این دیدار به نقش میانجیگرانه چین در بهبود روابط دیپلماتیک ایران و عربستان اشاره کرد. او ابراز کرد که جمهوری اسلامی ایران با آمادگی برای تقویت همکاری مشترک در زمینه‌های توسعه، زیست محیطی، فرهنگی و اقتصادی، نشان داده است که تا جلسه‌های آتی آماده به همکاری با دیگر کشورها است.

نتیجه‌گیری

دیدار مشترک دیپلماتان ایرانی، عربستانی و چینی نشان دهنده تلاش برای ایجاد هماهنگی بیشتر در مسائل منطقه‌ای و جهانی است. تأکید بر توسعه همکاری‌های چندجانبه، تعمیق ارتباطات فرهنگی و اقتصادی، و حمایت از حقوق مردم فلسطین، این دیدار را به یک گام مهم در راستای تحقق استقرار صلح و ثبات در منطقه تبدیل کرده است.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *