ی. ژوئن 16th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

 میزان هوش «تی‌رکس‌ها» ! !

تاکنون، تصور عمومی و دانش علمی مبنی بر این بوده است که تیرانوسوروس رکس، شناخته شده به عنوان پادشاه دایناسورها، دارای مغز بزرگ و توانایی‌های شناختی قابل توجهی بوده است. مطالعات پیشین نشان داده بودند که تی‌رکس قدرت مغزی مشابه با میمون‌های امروزی را داراست و در نتیجه، یک موجود بسیار باهوش در دوران خود تلقی می‌شد.

یافته‌های جدید و نقدی بر تصورات قبلی

با این حال، تحقیقات اخیر توسط دانشمندانی از دانشگاه بریستول و همکاران بین‌المللی‌شان، یک تغییر چشمگیر در این تصورات ایجاد کرده است. بر اساس این مطالعات، تی‌رکس‌ها شاید به اندازه خزندگان باهوش بوده‌اند و نه پستانداران. این تحقیق جدید با بررسی دوباره اندازه و ساختار مغز این موجودات، به نتایجی دست یافته که نشان می‌دهد آنها بیشتر شبیه به کروکودیل‌ها و مارمولک‌ها رفتار می‌کردند.

بررسی مجدد اندازه مغز و تعداد نورون‌ها

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۲۳ منتشر شد، دانشمندان ادعا کردند که تی‌رکس‌ها دارای تعداد نورون‌های بسیار زیادی بودند که این امر به نوبه خود می‌تواند تأثیرات قابل توجهی بر هوش، متابولیسم و سبک زندگی آنها داشته باشد. این یافته‌ها در آن زمان به نظر می‌رسید که از نظر شناختی این دایناسورها را در سطح بالاتری قرار دهد.

نتیجه‌گیری‌های مختلف و چالش‌های فعلی

با وجود این، در تحقیق اخیر که تیمی متشکل از دیرینه‌شناسان و نورولوژیست‌ها انجام داده‌اند، رویکرد جدیدی در پیش‌بینی اندازه مغز و تعداد نورون‌های موجود در مغز دایناسورها مورد استفاده قرار گرفته است. این رویکرد نشان می‌دهد که فرضیات قبلی در مورد اندازه مغز و تعداد نورون‌های مغز دایناسورها، ممکن است تا حد زیادی غیرقابل اعتماد باشد.

چشم‌انداز جدید و تأثیر آن بر دانش دیرینه‌شناسی

این یافته‌ها نه تنها دانش ما را در مورد تی‌رکس بلکه در مورد فرآیندهای تکاملی که به شکل‌گیری مغز دایناسورها منجر شده‌اند، به چالش کشیده است. درک بهتر از این پروسه‌ها می‌تواند به ما در فهم بهتر تکامل انواع دیگر حیوانات نیز کمک کند.

جمع‌بندی و نگاهی به آینده

با توجه به این یافته‌های جدید، تصورات ما در مورد هوش و رفتار دایناسورها ممکن است به طور کلی تغییر کند. این تغییرات نه تنها می‌تواند نگاه ما به گذشته را دگرگون سازد بلکه در درک ما از تکامل مغز و هوش در میان موجودات زنده نیز تأثیرگذار باشد.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *