ی. ژوئن 16th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

مهم‌ترین انتظارات از دولت آینده در حوزه اقتصاد دیجیتال

1 دقیقه خوانده شده

یک کارشناس ارشد حوزه تحول دیجیتال، حمایت از بخش خصوصی، توجه به حقوق مالکیت فکری و تجهیز رگولاتوری به دانش روز را مهم‌ترین انتظارات از دولت آینده در حوزه اقتصاد دیجیتال عنوان کرد.

علیرضا بزرگمهری در گفت‌وگویی با ایسنا، با بیان اینکه اقتصاد دیجیتال در دنیای امروز نقشی حیاتی ایفا می‌کند، اظهار داشت: برای تحقق اقتصاد دیجیتال، باید در وهله اول درک درستی از این مفهوم داشته باشیم. اقتصاد دیجیتال به معنای استفاده از شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات پهنای باند بالا در سطح جهانی است.

وی با اشاره به ضرورت انتقال امن و بی‌دغدغه داده‌های مالی دیجیتال بین ایران و سایر کشورها، بر اهمیت زیرساخت‌های ارتباطی و اینترنتی در توسعه اقتصاد دیجیتال تاکید کرد. بزرگمهری معتقد است که در کنار ارتقای سرعت و کیفیت اینترنت، باید از فیلترینگ بی‌مورد و اعمال محدودیت‌های غیرضروری نیز پرهیز شود.

حمایت از بخش خصوصی و پلتفرم‌های نوین، از دیگر نکات مورد تاکید این کارشناس است. وی در این خصوص گفت: دولت آینده باید با ایجاد قوانین حمایتی و تسهیل فرآیندها، زمینه را برای رشد و شکوفایی کسب‌وکارهای کوچک و دانش‌بنیان در فضای مجازی فراهم کند.

بزرگمهری با اشاره به ضعف‌های موجود در حوزه حقوق مالکیت فکری در ایران، خواستار توجه جدی دولت آینده به این موضوع شد. وی همچنین بر ضرورت به‌روزرسانی قوانین و مقررات مرتبط با اقتصاد دیجیتال و تجهیز رگولاتوری به دانش و چالش‌های روز تاکید کرد.

این کارشناس در خصوص پیام‌رسان‌های داخلی، معتقد است که بهترین اقدام دولت آینده، الزام این پیام‌رسان‌ها به استفاده از مدل امنیتی “earn to earn security” است. این مدل می‌تواند به جلب اعتماد کاربران و ارتقای امنیت اطلاعات در فضای مجازی کمک شایانی کند.

در مجموع، می‌توان گفت که مهم‌ترین انتظارات از دولت آینده در حوزه اقتصاد دیجیتال، عبارتند از:

  • حمایت از بخش خصوصی و ایجاد فضای مناسب برای فعالیت کسب‌وکارهای نوین
  • توجه به حقوق مالکیت فکری و حمایت از خلاقیت و نوآوری
  • به‌روزرسانی قوانین و مقررات مرتبط با اقتصاد دیجیتال و تجهیز رگولاتوری به دانش روز
  • ارتقای زیرساخت‌های ارتباطی و اینترنتی و رفع موانع دسترسی به اینترنت پرسرعت
  • حمایت از پیام‌رسان‌های داخلی و الزام آنها به استفاده از مدل‌های امنیتی کارآمد

امیدواریم دولت آینده با در نظر گرفتن این انتظارات، گام‌های موثری در جهت توسعه اقتصاد دیجیتال در ایران بردارد و زمینه را برای بهره‌مندی هرچه بیشتر مردم از مزایای این حوزه فراهم کند.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *