چ. آوریل 17th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

قوی‌ترین لیزر فرابنفش ساخته شد

1 دقیقه خوانده شده


در یک گام بزرگ به سوی پیشرفت فناوری لیزر، دانشمندان چینی موفق به ساخت قدرتمندترین لیزر فرابنفش با استفاده از کریستال‌های لیتیوم تری بورات (LBO) شده‌اند. این دستاورد بزرگ نه تنها فرصت‌های جدیدی را در حوزه‌های گوناگون علمی و فناوری ایجاد می‌کند، بلکه افق‌های نوینی را برای کاربردهای فرابنفش عمیق (DUV) می‌گشاید.

بررسی کاربردهای متنوع لیزر فرابنفش عمیق (DUV)

لیزرهای فرابنفش عمیق (DUV) در حال حاضر در زمینه‌هایی چون بازرسی نقص، طیف‌سنجی، لیتوگرافی، و مترولوژی به کار می‌روند و نقش مهمی در پیشبرد دانش و فناوری ایفا می‌کنند. تاکنون، لیزرهای آرگون فلوراید (ArF) در تولید نور لیزری 193 نانومتری با قدرت بالا برای کاربردهایی نظیر لیتوگرافی به کار رفته‌اند.

آینده‌ای روشن با لیزرهای فرابنفش عمیق

لیزر اکسایمر هیبریدی: نوآوری در فناوری لیزر

در پی تلاش برای دستیابی به انسجام بیشتر در زمینه لیزرهای DUV، محققان به ایده ایجاد لیزر اکسایمر هیبریدی رسیدند. این نوع لیزر که با استفاده از دانه‌های حالت جامد به جای گاز ArF توسعه یافته، قابلیت‌های فراوانی را در کاربردهای حساس‌تر مانند لیتوگرافی تداخلی به همراه دارد.

دستاوردهای محققان چینی با استفاده از کریستال‌های LBO

پژوهشگران آکادمی علوم چین با استفاده از کریستال‌های LBO به بالاترین توان خروجی برای لیزرهای 193 و 221 نانومتری دست یافته‌اند. این پیشرفت عظیم، برای تولید لیزری با پهنای خط بسیار باریک و دقیق انجام شده است که برای کاربردهای تداخلی اهمیت بالایی دارد.

رویکرد نوین در تولید لیزر DUV

با تکیه بر یک رویکرد دو مرحله‌ای در فرآیند تولید فرکانس، محققان موفق به تولید لیزری با توان خروجی 60 میلی‌وات شدند. این سیستم که شامل دو لیزر با طول موج‌های مختلف است، نشان از پیشرفت قابل توجه در این زمینه دارد.

افق‌های جدید در کاربرد لیزرهای DUV

این دستاورد قوی‌ترین لیزر فرابنفش ساخته شده تا به امروز، امکانات بی‌نظیری را برای پژوهش و کاربرد در زمینه‌های مختلف علمی و فناوری فراهم می‌کند. از تولید دستگاه‌های میکروالکترونیک و مدارهای مجتمع گرفته تا استفاده در عرصه‌های پزشکی و جراحی‌های دقیق، توانایی‌های این لیزر جدید بی‌پایان به نظر می‌رسد.

جمع‌بندی

ساخت قوی‌ترین لیزر فرابنفش توسط دانشمندان چینی، یک گام بلند در راستای توسعه فناوری‌های پیشرفته لیزری است. این دستاورد، نه تنها درهای جدیدی را به روی کاربردهای علمی و فناورانه باز می‌کند، بلکه آینده‌ای روشن و مملو از امکانات نوین را برای جامعه علمی جهان متصور می‌سازد.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *