ی. جولای 14th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

داروهای وارداتی، علیرغم سهم اندک، 13 درصد از ارزش ریالی بازار دارویی کشور را به خود اختصاص می‌دهند

1 دقیقه خوانده شده

رئیس سازمان غذا و دارو: 99 درصد داروهای مصرفی در کشور تولید داخل است

تهران- معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به خودکفایی 99 درصدی کشور در تولید دارو، اعلام کرد: یک درصد از داروهای مورد نیاز کشور که از طریق واردات تامین می‌شود، 13 درصد از ارزش ریالی کل بازار دارویی را به خود اختصاص می‌دهد.

دکتر سید حیدر محمدی در این باره گفت: “امروزه بخش قابل توجهی از داروها، از جمله داروهای شیمی درمانی و ضد سرطان، با کیفیت بالا در داخل کشور تولید می‌شوند.”

وی با اشاره به آمارنامه سال 1402، افزود: “تنها یک درصد از داروهای مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود، اما این یک درصد سهم، 13 درصد از کل ارزش ریالی بازار دارویی را شامل می‌شود. این موضوع نشان‌دهنده تحمیل هزینه‌های سنگین به کشور برای تامین این داروها از خارج است.”

معاون وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه بیش از 40 درصد از تجهیزات پزشکی نیز در داخل کشور تولید می‌شود، تصریح کرد: “امروزه شاهد تولید دستگاه‌های سی تی اسکن، شتاب دهنده خطی، ونتیلاتور، اکسیژن ساز، تجهیزات بیهوشی و … در کشور هستیم. این در حالی است که در سال‌های نه چندان دور، تمامی این تجهیزات از خارج وارد می‌شدند. ما متعهدیم که حرکت به سمت افزایش عمق و کیفیت تولید تجهیزات، کالاها، ملزومات طبی و پزشکی را با سرعت بیشتری دنبال کنیم.”

این خبر امیدوارکننده نشان‌دهنده پیشرفت‌های قابل توجه کشور در زمینه خودکفایی دارویی و تجهیزات پزشکی است. با تداوم این روند، می‌توان انتظار داشت که در آینده شاهد کاهش وابستگی به واردات و همچنین صرفه‌جویی ارزی برای کشور باشیم.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *