ی. جولای 14th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

تب دانگ؛ مهمان ناخوانده در گرمای تابستان: 9 مورد ابتلای محلی در هرمزگان

1 دقیقه خوانده شده

شیراز- در حالی که گرمای تابستان در سراسر کشور بیداد می‌کند، زنگ خطر بیماری تب دانگ در برخی استان‌ها به صدا درآمده و مسئولان بهداشتی خواستار توجه جدی مردم به این بیماری هستند.

دکتر شهنام عرشی، رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، در گفتگویی با ایسنا، تب دانگ را مهم‌ترین موضوع حوزه سلامت در حال حاضر دانست و گفت: تاکنون 9 مورد ابتلای محلی به این بیماری در استان هرمزگان گزارش شده است.

به گفته دکتر عرشی، استان‌های هرمزگان، سیستان و بلوچستان، بوشهر، خوزستان، گیلان، مازندران و گلستان درگیر این بیماری هستند و اگرچه پشه آئدس، ناقل تب دانگ، در مازندران و گلستان صید نشده، اما این دو استان نیز در معرض خطر قرار دارند.

مقامات بهداشتی تاکید می‌کنند که اغلب موارد ابتلا به تب دانگ از کشور امارات وارد شده‌اند و علاوه بر هرمزگان، در استان‌های فارس، خراسان رضوی، قم و قزوین نیز مواردی از این بیماری مشاهده شده است.

دکتر عرشی در خصوص راه‌های پیشگیری از تب دانگ گفت: مراقبت برای جلوگیری از گزش پشه و ابتلاء به این بیماری بسیار ضروری است. استفاده از لوسیون‌های دافع حشرات، پوشیدن لباس مناسب، به‌سازی محیط و سایر موارد از جمله این راهکارها هستند.

معاون درمان وزارت بهداشت نیز با اشاره به افزایش موارد ابتلا به تب دانگ، اعلام کرد: از 63 بیمار جدید مبتلا به این بیماری، 30 درصد با علائم شدید مانند استخوان درد و تب بالا به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند.

تب دانگ بیماری ویروسی است که توسط پشه آئدس منتقل می‌شود و علائمی مانند تب بالا، سردرد، درد عضلانی و مفصلی، بثورات پوستی و خونریزی را به همراه دارد.

با توجه به گرمای هوا و افزایش احتمال تکثیر پشه آئدس، ضروری است که مردم با رعایت نکات بهداشتی، از ابتلا به این بیماری خطرناک پیشگیری کنند.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *