پ. جولای 25th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

برتری سمپاد در رتبه‌بندی کنکور ۱۴۰۲


با تکیه بر اظهارات رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، مشخص شده است که ۱۴ نفر از رتبه‌های زیر ۱۰ کنکور ۱۴۰۲، به عنوان افرادی از دانش‌آموزان «سمپادی» درخشان بوده‌اند. در این مقاله به بررسی علل و تبیین جایگاه ویژه این افراد در رتبه‌بندی کنکور می‌پردازیم.

بخش اول: برتری مداوم سمپاد در کنکور

الهام یاوری، رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان، تأکید داشته است که تقریباً همواره ۷۰ درصد از رتبه‌های برتر کنکور از دانش‌آموزان «سمپاد» به دست می‌آید. این درصد در سال جاری نیز با ۶۸ درصد برتری ادامه داشته است.

بخش دوم: جغرافیای رتبه‌های برتر سمپادی‌ها

یاوری توضیح داده است که از میان دانش‌آموزانی که رتبه‌های تک رقمی زیر ۱۰ کنکور ۱۴۰۲ را کسب کرده‌اند، ۶۸ درصد از مناطق دو و سه آموزشی (مناطق کم برخوردار) بوده‌اند. این موضوع نشانگر نقش مهم سمپاد در ارتقاء سطح تحصیلی در مناطق کم برخوردار است.

بخش سوم: نگرانی‌ها و واکنش‌ها

در پاسخ به نگرانی‌ها درباره مهاجرت سمپادی‌ها پس از فارغ‌التحصیلی، یاوری اظهار کرد که تفاوت معناداری بین مهاجرت دانشجوهای سمپاد و غیرسمپادی وجود ندارد. او افزوده است که باید به برکات مهاجرت این افراد به خارج از کشور نیز توجه کرد.

بخش چهارم: اهمیت حفظ عرق ملی و فرهنگی

یاوری، در حالی که تأکید داشته که سمپاد مسئول دوره دبیرستان است و پس از آن تربیت این افراد بر عهده سایر سازمان‌ها است، ابراز خواهانه داشته که عرق ملی، عرق دینی و خانوادگی سمپادی‌ها افزایش یابد. او بر لزوم برنامه‌های متنوع برای افراد سمپادی تأکید کرد تا این افراد، در خدمت به جامعه و فرهنگ کشور خود قرار گیرند.

جمع‌بندی: رهیافت‌های برجسته و امیدوارکننده سمپاد در ارتقاء تحصیلات و فرهنگ ملی

در نهایت، باید به عنوان یک نتیجه امیدوارکننده آنچه که سمپاد در ارتقاء سطح تحصیلات و حفظ فرهنگ ملی انجام می‌دهد، مورد تأکید قرار گیرد. این سازمان با استراتژی‌های مناسب و برنامه‌های جهت‌گیری شده، توانسته جایگاهی منحصر به فرد در رتبه‌بندی کنکور به دست آورد و نقش مهمی در تربیت نخبگان کشور ایفا کند.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *