ی. ژوئن 16th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

بارندگی‌هایی که خشکسالی جنوب سیستان و بلوچستان را تا حد زیادی برطرف کرد


سال‌ها خشکسالی در سیستان و بلوچستان، که زندگی مردم این منطقه را با چالش‌های جدی روبرو کرده بود، به لطف بارش‌های اخیر به پایان رسید. این بارش‌ها که از ابتدای مهر ماه ۱۴۰۲ تا اول اردیبهشت ۱۴۰۳ رخ داده‌اند، میزان ۱۲۱.۸ میلی‌متر بارندگی را ثبت کرده‌اند که ۴۹.۴ درصد بیشتر از میانگین بلند مدت است.

نقش زیرساخت‌های آبی در کنترل سیلاب‌ها

با توجه به حجم بارندگی بی‌سابقه‌ای که در کوتاه مدت بیش از ۲۷۰ میلی‌متر بارش داشتیم، ساخت سدها و دیگر زیرساخت‌های کنترل سیلاب مانند سدهای پیشین، زیردان، کهیر، خیرآباد و ماشکید علیا نقش اساسی در جلوگیری از خسارت‌ها داشتند. این زیرساخت‌ها، شامل سیل‌بندها و بندسارها، به طور مؤثری در کنترل سیلاب‌های ناشی از بارش‌ها عمل کردند.

مدیریت و پیش‌بینی بحران

به گفته استاندار سیستان و بلوچستان، با پیش‌بینی‌های انجام شده و همکاری وزارت نیرو، آمادگی لازم برای کنترل سیلاب‌ها فراهم شده بود. در این راستا، بخش عمده‌ای از ظرفیت سدها به موقع تخلیه شده بود تا فضای کافی برای جذب بارش‌های جدید فراهم آمده و از خسارت‌های احتمالی جلوگیری شود.

تأثیرات مثبت بارش‌ها بر بخش کشاورزی

علاوه بر کنترل سیلاب، بارش‌های اخیر تأثیرات مثبتی بر بخش کشاورزی منطقه داشته‌اند. آبگیری سدها و روان‌آب‌های جمع‌آوری شده از بارش‌ها، منابع آبی را برای استفاده در کشاورزی فراهم کرده و به این ترتیب، خشکسالی موجود را تا حد زیادی کاهش داده‌اند.

آینده مدیریت آب در سیستان و بلوچستان

پیش‌بینی‌ها و برنامه‌ریزی‌های دقیق برای مدیریت منابع آبی و استفاده بهینه از زیرساخت‌های موجود، کلید موفقیت در مقابله با چالش‌های آب و هوایی و کاهش خسارت‌های احتمالی در آینده است. با تداوم ساخت و بهره‌برداری از سدهای جدید و تقویت زیرساخت‌ها، استان سیستان و بلوچستان می‌تواند امیدوار باشد که در آینده شاهد کاهش بحران‌های آبی و بهبود شرایط زندگی برای ساکنین خود باشد.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *