ش. آوریل 20th, 2024

مجله خبری جوان آنلاین

آخرین اخبار ایران و جهان

امکان ساخت نیروگاه‌ بادی و خورشیدی توسط مردم فراهم شد


در دنیای امروز که دغدغه‌های زیست‌محیطی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته‌اند، دولت ایران با اتخاذ تصمیمی پیشرو، مسیر جدیدی را برای بهره‌برداری از انرژی‌های پاک هموار ساخته است. طبق این مصوبه جدید، اکنون شهروندان علاوه بر نهادهای حقوقی، می‌توانند با دریافت زمین از دولت، دست به احداث نیروگاه‌های بادی و خورشیدی بزنند.

ابلاغیه‌ای برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر

معاون اول رئیس‌جمهور با ابلاغ این مصوبه دولت، دروازه‌های جدیدی را به سوی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر گشود. هیأت وزیران، در اقدامی بنیادین و با هدف رفع موانع پیش‌روی احداث این نوع نیروگاه‌ها، آئین‌نامه‌ای مشتمل بر شروطی خاص را به تصویب رساند.

شروطی برای بهره‌برداری اثربخش

بر اساس این آئین‌نامه، شروطی به منظور تضمین بهره‌برداری اثربخش و مسئولانه از زمین‌های واگذاری تعیین شده است. از جمله این شروط، اهلیت‌سنجی دقیق متقاضیان و دریافت تضمین برای اتمام طرح در زمان‌بندی مشخص است. همچنین، در صورت عدم اقدام لازم توسط متقاضیان، قراردادها فسخ و زمین‌ها مسترد خواهند شد.

تأکید بر پایبندی به ملاحظات زیست‌محیطی

یکی از ویژگی‌های مهم این آئین‌نامه، تأکید بر رعایت حریم‌های قانونی و ملاحظات زیست‌محیطی است. این امر نشان از تلاش دولت برای همسویی توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر با حفاظت از محیط زیست دارد.

تسهیلات و مشوق‌های دولتی

دولت با در نظر گرفتن اجاره‌بهای سالیانه مناسب و معافیت از برخی تشریفات اداری، سعی در تسهیل فرآیند احداث این نیروگاه‌ها دارد. همچنین، نیروگاه‌های بادی و خورشیدی با ظرفیت بیش از ۱۰۰ مگاوات، از انجام مطالعات ارزیابی اثرات زیست‌محیطی معاف هستند.

چشم‌اندازی روشن برای انرژی تجدیدپذیر

این آئین‌نامه که برای مدت دو سال اعتبار دارد، فرصتی استثنایی برای پیشبرد اهداف انرژی پاک و تجدیدپذیر در ایران فراهم می‌آورد. با اجرای موفقیت‌آمیز این طرح، می‌توان انتظار داشت که ایران گام‌های بلندی در جهت کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی و حفاظت از محیط زیست بردارد.

به این ترتیب، این اقدام دولت نه تنها زمینه‌ساز توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور می‌شود بلکه امیدواری‌ها را برای دستیابی به یک آینده پایدار و سبز افزایش می‌دهد. این ابلاغیه می‌تواند نقطه آغازینی برای تحولی عظیم در صنعت انرژی ایران و گامی مؤثر در مسیر توسعه پایدار باشد.

با احترام ، مجله خبری جوان آنلاین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *